Bibel Collage, A5 af Lone Engsig

15,00 DKK

En fin collage over forskellige beretninger fra Bibelen.

Hæng den i en ramme og få en god snak ved sengetid om de forskellige beretninger fra Bibelen.
Fortæl om Drengen, der havde husket sin madpakke, og pludselig blev den til et kæmpe bespisnings-under.
Eller om dengang mennesket ville bygge et tårn helt op i Himlen.

Størrelse: A5

På lager

Beskrivelse

Lone Engsig Hvam er et barn af 70-erne. Hun lever sit liv på landet, med hendes familie. Hun underviser unge med udviklingshandicaps, holder musikforedrag rundt i landet og fortælling, om forskellighed, på skoler. Og så holder hun af at sysle og illustrere til blandt andet pædagogisk materiale og kærlige hilsner.

For Lone er streger det samme som tanker. Hendes tegninger og billeder er kærlighed og omsorg pakket ind i streger og farver.

Så et kort eller et billede fra hendes hånd, er en stregtanke, som viser noget om en andens betydning og værdi. Eller en påmindelse til et menneske man holder af, om at værdsætte og tænke godt om sig selv.

Udover at tegne og male, skriver Lone meget. Mine mærkninger og synsninger, kommer oftest til udtryk gennem farver, tekst og sang.

Ofte illustrerer hun ud fra personlige ønsker.

Og så har Lone Biblen og det kristne menneskesyn, som en uudtømmelig inspirationskilde.

Brand

Brand

Lone Engsig Hvam

Anmeldelser (0)

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Bibel Collage, A5 af Lone Engsig”