JOHANNES for alle – bibelstudie, Tom Wright
79,00 DKK
Spændende bibelstudie hæfte af Tom Wright, der gennemgår Johannes Evangeliet.
Sidetal 138
Paperback
På lager
I krimier er en tilsyneladende bagatel ofte nøglen til opklaring af forbrydelsen. Sådan er det også i Johannesevangeliet. Forfatteren har intet overladt til tilfældighederne. Alt, hvad han skriver, er planlagt ned i mindste detalje. Johannesevangeliet er det mest særprægede af de fire evangelier. Det fortæller en utrolig historie og afslører en overraskende hemmelighed: historien om Gud og verden – intet mindre.
Dette studiehæfte fører dig ind i historien. Du får ikke blot beretningen om én person på ét sted i en bestemt tid, men om Gud – Skaberen, der griber ind i sit elskede skaberværk på helt ny måde.
Tom Wright (1948), også kendt som Nicholas Thomas Wright eller NT Wright, er professor i Ny Testamente ved University of St. Andrews, Skotland. Biskop i Durham 2003-2010. Har bl.a. undervist i Oxford og Cambridge.
Udgivet af ProRex
| Vægt | 0,14 kg |
|---|---|
| Størrelse | 1,1 × 13,8 × 20 cm |
| Produkttype |
Bog |

Bibelen
Bibelen på Hverdagsdansk
Navnetryk og Bibelomslag